PRZEGLĄDASZ STARĄ WERSJĘ STRONY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

Strona będzie działała do końca czerwca ! Więcej na ten temat

headerphoto

WRÓŻBY, WRÓŻBY, WRÓŻBY!!!!

Andrzejki (znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki) – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego.

Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

W Szkocji, jako święto bankowe, hucznie obchodzony jest dzień świętego Andrzeja, tj. 30 listopada, tam czci się go hucznie jedząc i pijąc.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

„ANDRZEJKI” kojarzone są wszystkim z wróżbami, przepowiedniami, dlatego też 29 listopada br. młodzież ze świetlicy szkolnej wraz z Panią Anią Zdanowicz (biblioteka szkolna) przybyła do nas właśnie w tym celu. Było wesoło, radośnie a dzieci z zaciekawieniem sięgały po coraz to nowe losy z przepowiedniami. Furorę jak co roku zrobiło serduszko w wypisanymi imionami dziewczyn i chłopców. Niektóre osoby ponoć już trafiły w dziesiątkę z imieniem swojej sympatii. Andrzejkowe spotkanie zakończone zostało słodkim akcentem.

2013-12-06

Wejść na stronę: