Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci Rafałówka

Po przerwie wakacyjnej w  bibliotece w Rafałówce wracają spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkania odbywają się w każde środy, do Klubu należy 15 dzieci. Podczas pierwszego spotkania czytaliśmy i omawialiśmy książkę Barbary Gawryluk- Dziewczynka z fotografii.

Plan na wakacje jest taki, żeby pojechać do Lwowa i tam odszukać ślady Selmy, tajemniczej staruszki z sąsiedniego domu, w młodości słynnej tancerki występującej na najważniejszych scenach świata, z którą tuż przed jej odejściem Natalia i Karina bardzo się zaprzyjaźniły. Tylko czy rodzice Kariny pozwolą jej jechać w tak długą i wyczerpującą podróż? Przecież jeszcze nie bardzo radzi sobie z samodzielnym chodzeniem. No i jeszcze ten Mats, coraz częściej przepada bez wieści i dopiero po kilku dniach wysyła esemesa. Tymczasem Natalię i Karinę pochłania zagadka nieznajomej dziewczynki na pewnej starej fotografii…

Dziewczynka z fotografii Barbary Gawryluk to książka dla młodzieży, jakich powinno być więcej, czyli poruszająca wszystkie problemy młodych ludzi. Mamy tu motyw wyjazdu do pracy do innego kraju, rozstania, pierwszej miłości czy niepełnosprawności i śmierci. Autorka, opisując losy nie tylko Natalki, ale i jej przyjaciół, stawia przed nimi wyzwania, z którymi borykamy się w codziennym życiu, pokazując tym samym nowe możliwości spojrzenia na zaistniały problem i kształtując pozytywne wzorce zachowań. Tym sposobem możemy uczyć się na błędach innych, poznawać alternatywne drogi dojścia do celu, a przy tym znakomicie się bawić w towarzystwie Natalki i Kariny.