„Książki – to synteza wiedzy,
piękna i dobra; uczą, pomagają,
bawią, wyrażają to, co czują
i myślą milony.”

Stanislaw Stohel

Po wojnie pierwszą bibliotekarką była Pani Ryta Stankiewicz. W 1970 roku Pani Stankiewicz przekazała Miejską Bibliotekę Publiczną Pani Annie Roguckiej.
Do 6 stycznia 1971 roku biblioteka mieściła się w budynku Miejskiej Rady Narodowej w Zabłudowie przy ulicy Białostockiej. Tragicznej nocy z 5 na 6 stycznia wraz z budynkiem Rady Narodowej doszczętnie spłonęlo wyposażenie i księgozbiór biblioteki.

Życzliwi czytelnicy ofiarowali w darze dla biblioteki swoje cenne egzemplarze. Nowe książki  kupowane były przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Białymstoku. Stopniowo, pozycja po pozycji gromadzono nowy księgozbiór.
Przez okres 2 lat biblioteka mieściła się w malutkim pokoiku w Szkole Podstawowej w Zabłudowie. Następnie wynajmowany był pokoik o powierzchni 15m2 w mieszkaniu prywatnym przy ulicy Białostockiej 10.
Po 4 latach bibliotekę przeniesiono do pomieszcenia o podobnej wielkości tyle, że w budynku tzw. Agronomówki. Dla uczniów korzystających z encyklopedii bibliotekarka odstępowała swoje biórko – jedyne miejsce do  pisania.
Były to ciężkie czasy.

W listopadzie 1985 roku trudny los biblioteki się odmienił. Panujący wówczas Naczelnik Kazimierz Wasilewski – zwany przez bibliotekarzy „Kazimierzem Odnowicielem” – przekazał na cele biblioteczne kolejne dwa pomieszczenia, w których urządzono czytelnię z 16 miejscami do czytania.

Obecnie Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabłudowie jest Pani Janina Turecka.

RODZAJE KSIĘGOZBIORÓW i DZIAŁALNOŚĆ:

Rodzaje zbiorów:

• Literatura piękana dla dzieci i dorosłych, popularnonaukowa, regionalna, czasopisma.

Usługi biblioteczne:

• Udostępnianie prezencyjne i na zewnątrz, udzielanie informacji z różnych dziedzin wiedzy, działalność promocyjna książki, biblioteki i czytelnictwa, internet.

Źródła informacyjne o zbiorach:

• Źródłami informacyjnymi o zbiorach są katalogi kartkowe oraz kartoteki.

Inne działania biblioteki:

• oragnizacja spotkań autorskich, konkursów oraz wycieczek wprowadzających.
  • współorganizacja  szkolenia bibliotekarzy powiatu białostockiego.
  • działania wydawnicze: Krystyna Przekop „Żurawi klangor”, Szot Adam „Dzieje Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła”, Gilejko Sabina „Pisałam tak jak mnie życie uczyło.. „, prof. Kobryńczuk Franciszek „Baśnie Zabłudowskie”, „Rocznik Zabłudowski T. 1 2007r”, „Rocznik Zabłudowski T. 2 2008r”.

Janina Turecka