ŻYWA LEKCJA HISTORII

3.02.2017r. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabłudowie w ramach ferii zimowych zorganizowała wyjazd do Muzeum Kultury Materialnej Baćkauszczyna” w Rybołach .

Naszą inicjatywę doceniła Szkoła Podstawowa w Rafałówce oraz Stowarzyszenie „Panorama”, które również uczestniczyły w naszym projekcie. W wycieczce wzięło udział 48 dzieci z gminy Zabłudów, wyjazd był bezpłatny.

Muzeum powstało w 2009 r. z inicjatywy ks. Grzegorza Sosny, ówczesnego proboszcza miejscowej parafii prawosławnej. Stała ekspozycja jest prezentowana w pochodzącym z początku XIX wieku budynku, w którym do 2007 funkcjonowała szkoła podstawowa. W muzeum eksponowane są stroje, sprzęty gospodarcze, przedmioty codziennego użytku i archiwalne fotografie.

P. Elżbieta Bonifatiuk (pracownik biblioteki w Rybołach) oprowadziła dzieci po muzeum, opowiadała o zebranych eksponatach. Przedmioty zgromadzone w muzeum zadziwiły i zaskoczyły naszych podopiecznych. Dzieci wzięły udział w żywej lekcji historii.

Kolejną częścią naszej wycieczki była zabawa integracyjna w Domu Kultury i Bibliotece w Rybołach. Rolnik szuka żony, wycieczka po Europie, karaoke czy slalom z przeszkodami to tylko niektóre z zabaw, w których dzieci wzięły udział. Podczas wyjazdu został zapewniony poczęstunek i ciepłe napoje, co było niezwykle istotne ze względu na pogodę.