W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. 10 lutego z Zacisza koło Zabłudowa wywieziono 82 osoby, wszystkich mieszkańców. 17 nie wróciło.Około 140 tys. obywateli polskich zostało wówczas wywiezionych w bydlęcych wagonach – głównie na Syberię, ale także w południowe rejony Związku Sowieckiego: do Kazachstanu i Baszkirii.

Dziś 82. rocznica masowych deportacji. Zapraszamy Państwa do bibliotek w Rafałówce, Zabłudowie i Rybołach po książki, które warto przeczytać. Jedną z pozycji, którą warto polecać, to „Z Zacisza na Syberię”- Zenona Puchalskiego.Zenon Puchalski został wywieziony na Syberię w wieku 12 lat. Po latach napisał książkę „Z Zacisza na Syberię”. Autor-Sybirak opisuje losy swojej rodziny oraz innych mieszkańców miejscowości, którzy podzielili ten sam, tragiczny los. Ciężka droga na nieludzką ziemię, głód, praca ponad siły przy wyrębie syberyjskiej tajgi, tragiczne warunki zamieszkania oraz tęsknota za Ojczyzną.