OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK 2024 C.D.

🌹Profesor Halina Parafianowicz – wybitna znawczyni społecznej i politycznej historii Stanów Zjednoczonych i Europy, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku – to laureatka Nagrody Srebrnej Róży za 2023 rok. Wyróżnienie to, przyznawane przez Książnicę Podlaską wręczone zostało Pani Profesor 8 maja w Ogólnopolskim Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Panią Profesor doceniono za wkład w edukację i popularyzację wiedzy, zarażanie pasją naukową, a także za wieloletnią przyjaźń z Książnicą Podlaską (pełniącą funkcję Biblioteki Powiatu Białostockiego).
📚 Uroczystość w Książnicy była także okazją do wręczenia nagrody Bibliotekarz 2023 roku. Laureatką konkursu, zorganizowanego przez Okręg Podlaski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, została Monika Turecka – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabłudowie. Od Powiatu Białostockiego laureatka otrzymała dyplom z gratulacjami starosty Jana B. Perkowskiego i zestaw produktów lokalnych.
📖 Dyrekcja Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przyznała także Dyplomy Honorowe Srebrnej Róży w 7 kategoriach:
📖W kategorii Najlepszy Zespół Roku zwyciężył zespół organizacyjny I Podlaskiego Nerd Festu, który wyróżnił się ambitnym przełamaniem schematów otwarcia biblioteki na nowych odbiorców. Ten zespół to: Tomasz Filipowicz, Paulina Reszotko, Grzegorz Zys, Sebastian Kochaniec, Anna Kochaniec, Grzegorz Kowalski, Grażyna Knap, Tomasz Tomaszuk, Jędrzej Andrejewicz, Izabela Lulewicz i Daniel Znamierowski.
W kategorii Osobowość Książnicy Podlaskiej wyróżniona została Małgorzata Chłus, którą doceniono za życzliwość i wsparcie udzielane pracownikom Książnicy Podlaskiej.
📖Kolejną laureatką konkursu (tym razem w kategorii Przyjaciel Książki) została Grażyna Knap – bibliotekarka doceniona za pełne pasji i prywatnego zaangażowania otwieranie Książnicy Podlaskiej na mistyczny, tajemniczy i kolorowy świat Dalekiego Wschodu poprzez promocję i pracę z mangą, anime i gatunkami pokrewnymi.
📖W kategorii Przyjaciel Książnicy Podlaskiej zwyciężył Łukasz Więcek, który Dyplom Srebrnej Róży otrzymał za porywające i intrygujące połączenie świata biblioteki, literatury i książek i świata klocków Lego, stworzenie modelu Książnicy Podlaskiej, winietek z autorami z klocków oraz animacji strefy Lego podczas I Podlaskiego Nerd Festu.
📖W gronie laureatów konkursu znalazła się także Agnieszka Chrostowska – kierownik Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, która wyróżniła się profesjonalizmem oraz szczególnym zaangażowanie w działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa i rozwijania kompetencji czytelniczych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
📖Elżbieta Piasecka-Chamryk – kierownik Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży – otrzymała Dyplom Srebrnej Róży za profesjonalizm oraz szczególne zaangażowanie w działania na rzecz rozwijania kompetencji czytelniczych dzieci, młodzieży i dorosłych. Natomiast Beatę Rogalską – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie Kościelnym – doceniono za osiągnięcia w dziedzinie pozyskiwania pozabudżetowych środków finansowych na działalność biblioteki oraz za kreatywność w tworzeniu przyjaznej przestrzeni dla użytkowników.
📖 Spotkanie w Książnicy zakończył występ wspaniałej wokalistki z Białegostoku Katarzyny Garłukiewicz-Szubzdy.
👏👏👏Wszystkim laureatom gratulujemy, a bibliotekarkom i bibliotekarzom życzymy spełnienia marzeń, radości i mnóstwa pomysłów na promocję czytelnictwa.