SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM WIDŁAKIEM

W dniu 22 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Panem Wojciechem Widłakiem. Pan Wojciech to pisarz, tworzący książki dla dzieci, znany szczególnie dzięki serii o Panu Kuleczce (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską), publikowanej przez wydawnictwo Media Rodzina. Z wykształcenia specjalista ds. stosunków międzynarodowych, wieloletni redaktor miesięcznika „Dziecko”, w którym zadebiutował jako autor opowiadań dla dzieci w 1998 r. Ma w dorobku około dwudziestu książek. Na podstawie jego opowiadań powstał m.in. spektakl „Pan Kuleczka” w eksperymentalnym teatrze dla dzieci „Szklana Kula, Zielone Słońce” (założonym przez Magdalenę Korczyńską), a także w Teatrze Animacji w Poznaniu.

Na spotkanie z Panem Wojciechem przybyła do nas klasa IV Szkoły podstawowej w Zabłudowie,
z którą omówione zostały m.in. pomysły do powstania książki. Uczestnikom spotkania bardzo spodobały się dwie książki, których fragmenty zostały przedstawione podczas wizyty twórcy „Pana Kuleczki” a mianowicie „Dwa serca anioła” oraz „Sekretne życie krasnali w Wielkich Kapeluszach”. Pierwsza z omówionych książek to książka wzruszająca i pełna emocji, opowiada
o poważnych sprawach z dziecięcego punktu widzenia. Pokazuje jak chorobę postrzega doświadczający jej chłopiec. Ilustracje do książki utrzymane są w kolorystyce czerwono-niebieskiej, kreślone dziecinną ręka anioły i serce, które jest kluczem do tej opowieści. Bo właśnie dzięki dobremu sercu pana Felicjana Romek zyskuje szansę na przezwyciężenie choroby
i kosztowną operację. Druga z omówionych książek, książka o krasnalach powstała w przeciągu dwóch wieczorów, po magicznym spotkaniu z krasnalami we Wrocławiu. Książkę tworzy mała galeria portretów krasnali (znanych wrocławianom i bywalcom Wrocławia z położonej przy placu Teatralnym fontanny), które autor nakreślił z lekkością i humorem. Biorąc książkę do ręki, ma się wrażenie, jakby ją wyjęto ze starej skrzyni skarbów. Starannie wydana, wydrukowana na pięknym papierze, mieni się złotem.

Spotkanie odbyło się w bardzo sympatycznej atmosferze. Nasza młodzież wzbogaciła się o kilka nowych doświadczeń, nowe pozycje książkowe oraz autografy od pana Wojciecha Widłaka.

SDC11729
SDC11734