SPOTKANIE W RYBOŁACH

WAŻNE KOBIETY OD ZARANIA DZIEJÓW

Na temat roli kobiet na przestrzeni dziejów istnieje wiele poglądów i teorii. W związku z obchodami Światowego Dnia Książki i praw autorskich 23.04.2018r. również w filii bibliotecznej w Rybołach odbyło się spotkanie dotyczące tejże kwestii. Pani Lidii Moroz kontynuowała II część cyklu wykładu starając się zobrazować i przybliżyć słuchaczom , jak ważną rolę odegrała płeć piękna na przestrzeni wieków. Sytuacja kobiet znacząco zmieniła się wraz z postępem cywilizacji, dlatego warto o tym napisać kilka zdań. Jak prelegentka wspomniała już w 2700r p. n e. pewną Egipcjankę – Merit Ptah opisywano jako ,,głównego medyka”, czy też panią Agloanike – znaną starożytną matematyczkę , przewidującą zaćmienia księżyca. W owych czasach kobiety nie miały łatwego życia, gdyż najważniejsza sprawą dla nich było wczesne zamążpójście i rodzenie dzieci. Ważną sprawą wydaję się również to, iż w dobie antyku Platon wysunął postulat równouprawnienia kobiet. W okresie renesansu, nazywanego erą wyzwolenia, pozycja kobiety zmieniła się. Mogła ona zostać prorokinią, czarownicą czy sekciarką , a nie tylko matką i żoną.

Z kolei w okresie baroku zarówno w literaturze, jak i sztuce kobieta przedstawiana jest jako obiekt pożądania przez mężczyznę. Oświecenie natomiast przynosi kult kobiet władczych takich jak: Katarzyna I w Rosji czy Maria Teresa w Austrii. Romantyzm, jak sama epoka mówi ukazuje kobietę delikatną, czułą, stworzoną po to by ją kochać uwielbiać. Następnie XIX wiek przynosi rewolucje nie tylko przemysłową , ale i również w świecie pań. Zaczęto uznawać prawa kobiet do decydowania o własnym życiu. W owym okresie urodziła się nasza wybitna polska noblistka Maria Curie – Składowska. Wiek XX daje już pełną swobodę kobietom, chociaż nie na całym świecie. Są jeszcze takie kultury , w których kobieta jest człowiekiem niższej kategorii i jest całkowicie uzależniona od mężczyzny. Ale w owym czasie panie robią zawrotną karierę w polityce, nauce, literaturze czy sztuce, praktycznie na każdym szczeblu. Do najbardziej znanych należą: Margaret Tacher, Angela Merkel, matka Teresa z Kalkuty, księżna Diana czy Wiesława Szymborska itd…

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, przeplatane dyskusją i konkursami ze słuchania wykładu. Najwięcej nagród zdobyli państwo Rudniccy. Nagrodami były gadżety z logo bibliotecznym.