SYSTEM ELEKTRONICZNY MAK+

makOd miesiąca marca 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabłudowie zaczęła tworzenie katalogu on-line poprzez system biblioteczny MAK+.

MAK+ (MakPlus) – jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową.

MAK+ oferuje czytelnikowi:
· dostęp do konta bibliotecznego za pośrednictwem Internetu
· sprawdzanie informacji o swoich wypożyczeniach we wszystkich bibliotekach
· przeszukiwanie zawartości katalogów wszystkich bibliotek jednocześnie
· zamawianie/rezerwowanie książki w konkretnej bibliotece
· elektroniczną obsługę wypożyczeń
· przeszukiwanie zasobów bibliotek korzystających z systemu MAK+
· sprawdzanie stanu konta bibliotecznego, zamawianie/rezerwowanie książek za pomocą urządzeń przenośnych typu iPhone i iPad oraz pracujących pod systemem Android.

System biblioteczny MAK+ funkcjonuje obecnie w 2 035 bibliotekach (w 841 bibliotekach głównych i 1 194 filiach) co stanowi ok. 25,14% spośród wszystkich bibliotek publicznych w Polsce.

Podstawową cechą odróżniającą system MAK+ od wszystkich innych systemów katalogowych jest fakt, że biblioteki katalogują i udostępniają swoje zbiory jednocześnie w dwóch miejscach: na swojej stronie www oraz na stronie szukamksiążki.pl. Wg stanu na dzień 06 listopada 2016 roku, na stronie szukamksiążki.pl jest dostępnych 17 487 927 egzemplarzy książek. Średnio, dziennie przybywa ich 8 022. Jest to największy taki serwis w Polsce.

W naszej placówce bibliotecznej obecnie wprowadzonych jest 4 165 pozycji książkowych, więc nie jest jeszcze możliwe przeszukanie on-line całej bazy, jednak możliwe jest sprawdzenie najnowszych tytułów, które pojawiły się na rynku i są być może obecne w bibliotece.