TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2018 – FILIA RYBOŁY

Podczas obchodów Tygodnia Bibliotek w Filii Bibliotecznej w Rybołach w dniu 7.05.2018r odbyło się podwójne spotkanie, a mianowicie jedno będące III częścią cyklu o kobietach, a konkretnie – ,,Kobieta a feminizm’’. Drugie dotyczyło zupełnie innego zagadnienia, ale też po części związane z kobietami – ,, Nauka pieczenia chleba”.

W pierwszej części dowiedzieliśmy się co oznacza słowo feminizm i feministka a także jakie są jego rodzaje (feminizm liberalny, radykalny, duchowy itd.). W Polsce jego historia sięga około 1830r, kiedy Klementyna Hoffmanowa podkreślała konieczność kształcenia kobiet w swojej pracy pt. ,,Pamiątka po dobrej matce’’. Jednak najsilniejsza fala feminizmu przypada na początek XX wieku, gdzie był duży wpływ zachodnioeuropejski. W walkę o prawa kobiet zaangażowali się również tacy mężczyźni jak: Wiślicki A., Prądzyński E., czy Prus B. Motyw emancypacji kobiet poruszają także Orzeszkowa E. czy Konopnicka M. Ale dla nas najważniejszym wydarzeniem było uzyskanie praw wyborczych przez kobiety 28.11.1918r. dekretem wydanym przez J. Piłsudskiego. Kolejnym ważnym etapem są lata powojenne, kiedy pojawiła się świadoma propaganda równouprawnienia płci (,,kobiety na traktory’’), zalegalizowanie przez Sejm w 1956 r. aborcji, czy edukacja seksualna w szkołach. Od kończ lat 90- tych do dziś tworzy się nowa fala feminizmu, która skupia się na pojęciu kobiecości, a nie na ostrej walce o swoje prawa.

Drugim równie ważnym tematem spotkania było jak upiec dobry i zdrowy chleb bez dodatków i ulepszaczy. Jedna z uczestniczek spotkania przyniosła gotowy chleb, który upiekliśmy podczas prezentacji i składniki na drugi, gdzie krok po kroku pokazywała jak zrobić i ile czego dodać aby wyszedł smaczny chleb. Na koniec każdy kto chciał otrzymał przepis i zakwas do upieczenia własnego chleba w domu. Najprzyjemniejszą rzeczą było spróbowanie cieplutkiego, świeżutkiego i chrupiącego pieczywa.