DZIEŃ KOBIET – FILIA RYBOŁY

 

W minioną środę, czyli 7.03.2018r w filii bibliotecznej w Rybołach odbyło się spotkanie poświęcone Dniu Kobiet i dotyczyło tejże tematyki. Prelekcję wygłosiła jedna z czytelniczek – pani psycholog Lidia Moroz. W zwięzły i przejrzysty sposób omówiła rolę kobiety na podstawie ,,Pani Einstein‘’ M. Benedict i przedstawiła kobietę w literaturze współczesnej kładąc jednocześnie nacisk na ich wkład jaki wniosły dla potomnych. W jej ujęciu były to przeważnie silne postacie walczące z przeciwnościami losu, takie jak : Scarlett O’hara z ,,Przeminęło z wiatrem’’ M. Mitchell , Elżbieta Bennet z ,,Dumy i uprzedzenia‘’ J. Austin, czy Lisbeth Salander z ,,Millennium” L. Stiega. Pani psycholog ciekawie nakreśliła postać Milevy Maric z ,,Pani Einstein‘’ M. Benedict. Tytułowa bohaterka poświęcając się mężowi i dzieciom przekreśliła własną karierę i marzenia o naukowym świecie. Nie lada sztuką było w owych  czasach
przełom XIX i XX wieku) studiować razem z mężczyznami i zdobyć porządne wykształcenie. Mileva za wszelka cenę chciała zostać naukowcem, gdyż będąc od dziecka nieco zdeformowaną kobietą, nie liczyła iż znajdzie miłość. Jej życiowym celem było osiągnąć sukces i sprostać oczekiwaniom ojca. Jednak marzenia to jedno, a rzeczywistość to drugie. Los postawił na jej drodze pana Einteina, który ją wykorzystał i zdradził nie tylko jako kobietę, ale również jako naukowca. Bohaterka po przykrych przeżyciach decyduję się na odejście od męża i życie na własny rachunek. Pozostają przypuszczenia, że bez pomocy naukowej  żony, sławny dziś uczony nie byłby tym kim został. Tylko dzięki silnej i mądrej kobiecie stał się wybitnym naukowcem.

Reasumując  można stwierdzić, iż rolą kobiety jest nie tylko bycie matką, żoną i kochanką, ale także wspaniałą bizneswoman, politykiem i strategiem na różnych płaszczyznach życiowych.

Na koniec panie otrzymały ankietę o typach osobowości i mogły sobie sprawdzić czy są Alfą, Betą czy Omegą.