Historia biblioteki
„Książki – to synteza wiedzy,
piękna i dobra; uczą, pomagają,
bawią, wyrażają to, co czują
i myślą miliony.”
Stanislaw Stohel
Po wojnie pierwszą bibliotekarką była Pani Ryta Stankiewicz. W 1970 roku Pani Stankiewicz przekazała Miejską Bibliotekę Publiczną Pani Annie Roguckiej.
Do 6 stycznia 1971 roku biblioteka mieściła się w budynku Miejskiej Rady Narodowej w Zabłudowie przy ulicy Białostockiej. Tragicznej nocy z 5 na 6 stycznia wraz z budynkiem Rady Narodowej doszczętnie spłonęło wyposażenie i księgozbiór biblioteki.
Życzliwi czytelnicy ofiarowali w darze dla biblioteki swoje cenne egzemplarze. Nowe książki kupowane były przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Białymstoku. Stopniowo, pozycja po pozycji gromadzono nowy księgozbiór.
Przez okres 2 lat biblioteka mieściła się w malutkim pokoiku w Szkole Podstawowej w Zabłudowie. Następnie wynajmowany był pokoik o powierzchni 15m2 w mieszkaniu prywatnym przy ulicy Białostockiej 10.
Po 4 latach bibliotekę przeniesiono do pomieszczenia o podobnej wielkości tyle, że w budynku tzw. Agronomówki. Dla uczniów korzystających z encyklopedii bibliotekarka odstępowała swoje biurko – jedyne miejsce do pisania.
Były to ciężkie czasy.
W listopadzie 1985 roku trudny los biblioteki się odmienił. Panujący wówczas Naczelnik Kazimierz Wasilewski – zwany przez bibliotekarzy „Kazimierzem Odnowicielem” – przekazał na cele biblioteczne kolejne dwa pomieszczenia, w których urządzono czytelnię z 16 miejscami do czytania.
Rodzaje księgozbiorów i działalność:
Usługi biblioteczne:
Udostępnianie prezencyjne i na zewnątrz, udzielanie informacji z różnych dziedzin wiedzy, działalność promocyjna książki, biblioteki i czytelnictwa, internet.
Rodzaje zbiorów:
Literatura piękna dla dzieci i dorosłych, popularnonaukowa, regionalna, czasopisma.
Źródła informacyjne o zbiorach:
Źródłami informacyjnymi o zbiorach są katalogi kartkowe, katalogi on- line
Inne działania biblioteki:
popularyzacja książki i czytelnictwa, współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami i organizacjami w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajania potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczności miasta i gminy, doskonalenie metod i form pracy bibliotecznej.
Działania wydawnicze:
- Krystyna Przekop „Żurawi klangor”
- Szot Adam „Dzieje Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła”
- Gilejko Sabina „Pisałam tak jak mnie życie uczyło.„
- prof. Kobryńczuk Franciszek „Baśnie Zabłudowskie”, „Rocznik Zabłudowski T. 1 2007 r”, „Rocznik Zabłudowski T. 2 2008 r”,”Rocznik Zabłudowski T.3 2009 r.”, „Rocznik Zabłudowski T. 4 2010 r”, „Rocznik Zabłudowski T.5 2011 r.”, „Rocznik Zabłudowski T. 6 2012 r.”, „Rocznik Zabłudowski T.7 2014 r.”