SYBIRACY

1 marca 2017r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Muzeum Pamięci Sybiru, którego organizatorem była biblioteka w Rafałówce. Tematem spotkania była Syberia, Sybir i deportacja oczami dziecka. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Rafałówce.

Czym jest Sybir a czym Syberia?, Gdzie to jest,? Co zabrać ze sobą? Czy stamtąd się wraca? Na te i inne pytania odpowiadały prowadzące spotkanie Pani Beata Mróz i Pani Anna Kietlińska. Obie Panie w sposób bardzo delikatny wprowadziły dzieci w temat losów zesłańców, którzy znaleźli się na terenach dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu. Bez wyroku sądu, wyrwani z snu w środku nocy, pozostawiali dorobki życia aby odbyć podróż w bydlęcych wagonach – często w jedną stronę.

Spotkanie zostało zorganizowane w związku z obchodami 77 rocznicy pierwszych deportacji. W ramach spotkania dzieci obejrzały krótki film, wzięły udział w ćwiczeniach, czytały wspomnienia Sybiraków.

Muzeum Pamięci Sybiru 1 stycznia 2017r. zostało wydzielone z Muzeum Wojska. Miejsce upamiętniające zesłanych na Syberię i do Kazachstanu ma tymczasowa siedzibę przy ul. H. Sienkiewicza 26 w Białymstoku. W styczniu br. zakończył się I etap budowy Muzeum Pamięci Sybiru. Ma ono powstać w jednym z dawnych magazynów wojskowych przy ul. Węglowej.
Misją Muzeum Pamięci Sybiru jest dokumentowanie i upamiętnianie losów obywateli polskich na ziemiach dawnego Imperium Rosyjskiego i ZSRR od XVII wieku do czasów współczesnych.