ULEPSZONA DOSTĘPNOŚĆ USŁUG

Zwiększamy dostępność usług- biblioteka przyjazna osobom niepełnosprawnym
👉Nowa, dostosowana do wymagań osób z dysfunkcją wzroku strona internetowa,
👉Czytaki- książki cyfrowe mówione, (Nowość w naszej bibliotece),
👉Katalog on-line,
👉Książki na telefon,
👉Książki dużym drukiem,
👉bezpłatny dostęp do platformy Legimi – to wzbogacona oferta naszej biblioteki , która pozwoli korzystać osobom niepełnosprawnym z naszego księgozbioru.
Aby przedstawić ofertę na miarę potrzeb naszych czytelników, niezbędne staje się stałe dostosowywanie i doskonalenie metod oraz organizacji pracy. Dzięki nawiązaniu współpracy z stowarzyszeniem „Larix” wprowadziliśmy do udostępniania czytelnikom odtwarzacz cyfrowych książek mówionych – Czytak 4. Urządzenie jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące, jest także przyjazne dla osób starszych. Nasze placówka wypożycza urządzenia osobom z dysfunkcją wzroku oraz osobom, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą czytać normalnego druku. Czytak to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią czytać a wada wzroku im na to nie pozwala. Osoby niewidome lub słabo widzące mogą nieodpłatnie korzystać ze zbioru cyfrowej książki mówionej, Na Czytaku można także odtwarzać coraz powszechniej dostępne audiobooki, muzykę oraz dokumenty tekstów. Słuchanie książek na Czytaku jest bardzo proste i wygodne.
Dzięki wsparciu Fundacji PZU, zakupiliśmy do naszych bibliotek ponad 80 wol. Książek dużym drukiem, są to książki z większą czcionką, które chronią wzrok i ułatwiają czytanie osobom słabowidzącym. Dzięki nowemu formatowi książka jest wygodniejsza, a przejrzysty format nie nadwyręża wzroku czytelnika. Seria jest polecana osobom słabowidzącym i seniorom.
Dostosowaliśmy również stronę internetową biblioteki, zgodnie z ustawą do dostępności. Bezpośrednio przez stronę możemy wyszukać książkę, w katalogu jest dostępne ponad 98% naszych zbiorów.
Od stycznia zwiększyliśmy również pulę darmowych kodów do platformy Legimi Jest to czytnik e-booków, dzięki któremu czytelnik ma stały i wygodny dostęp do tysięcy książek w chmurze.