DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – MONIKA KRAJEWSKA – MÓJ MŁODSZY BRAT

 

17 i 24 LUTEGO 2017 r. odbyły się spotkania DKK w Rafałówce, podczas których omawialiśmy książkę M. Krajewskiej – „Mój młodszy brat”.

Młodszy brat Zuzanny ma zespół Downa. Chodzi do specjalnego przedszkola. Kolega Zuzanny nazwał go debilem, co Zuzannę zmartwiło i rozzłościło. Bo Zuzanna kocha swojego młodszego brata, choć nie jest taki jak wszyscy, czasem zapomina schować język, a czasem zdarza mu się nie zdążyć do łazienki. Lubi się za to przebierać, ma poczucie rytmu i uwielbia się bawić w wojnę poduszkową. Książka o tolerancji – dowcipna i mądra, wspaniale zilustrowana przez Bogusława Orlińskiego.

Co to jest Zespół Downa? Czy w naszym otoczeniu są osoby dotknięte tą chorobą? Czym jest niepełnosprawność i czy można się nią zarazić ? Czy bycie innym to bycie gorszym? Książka nie tylko próbuje odpowiedzieć na te pytania, ale rodzi też inne. Książka w prosty sposób uczy tolerancji, wzbudza w dzieciach ciekawość świata. Gorąco polecamy książkę Moniki Krajewskiej dzieciom i ich rodzicom. Autorka ma dwóch synów – jednego z zespołem Downa. Dlatego książka jest tak cenna, tak realistyczna.

W ramach DKK książkę przeczytały 2 grupy. Zakończenie książki podsunęło nam pomysł na dalsze zajęcia. Postanowiliśmy podjąć próbę przełamania barier i lęku przed osobami niepełnosprawnymi. W naszym celu miały nam pomóc ćwiczenia – np. zawiązywaliśmy oczy i dotykając twarzy mieliśmy powiedzieć imię kolegi, rysowaliśmy jedną ręką i bez użycia rąk, odgadywaliśmy słowa na podstawie ruchu ust.